صفحه اصلي -> درباره كتابخانه -> تاريخچه كتابخانه

تاريخچه كتابخانه و مركز اسناد علمي دانشگاه

كتابخانه مرکزی و مرکز اسناد علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلي‌تكنيك تهران)در سال 1337تأسیس و در سال 1340 با توجّه به پيشرفت علوم و تكنولوژي و نياز به افزايش مجموعه گسترش یافت و به استاندارد‌سازي منابع خود پرداخت. در سال 1350 به منظور اداره بهتر منابع و همگام با كتابخانه‌هاي دانشگاهي معتبر جهان، طرح طبقه‌بندي و فهرستنویسی منابع خود را به روش رده بندی کتابخانه کنگره (LCC) تغییر و به اجرا درآورد.

با ورود فناوری‌های نوین، این كتابخانه در سال 1365 به منظور ارتقاي سطح كمي و كيفي منابع و خدمات خود، طرح مکانیزاسیون خدمات کتابخانه را در اولویت کاری خود قرار داد. در ادامۀ این روند در سال 1378 سيستم مكانيزه امانت كتاب در كتابخانه مركزي با استفاده از خط نماد (باركد) راه‌اندازي گرديد. و در سال 1384 طرح مكانيزه نمودن میز امانت كتابخانه‌هاي دانشکده‌ای(اقماري) نیز به اجرا درآمد و هم اکنون این مرکز با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین به ارائه خدمات اعم از فرآهم آوری منابع، سازماندهی و آماده‌سازی، تهیه پایگاه‌های اطلاعاتی و استاندارد‌ها در حوزه فنی مهندسی می‌پردازد.

ساختمان پيشين كتابخانة مركزي با زيربناي بالغ بر1500 متر مربع در ضلع شمال شرقي دانشگاه واقع شده بود. اما با توجه به محدودیت فضا، طراحی کتابخانه‌ای مجهز در همان محل در برنامه کاری دانشگاه قرار گرفت و نهایتاً در سال 1386 احداث ساختمان فعلی در فضایی بالغ بر 7500 مترمربع با مشاركت شهرداري تهران آغاز و اواسط سال1388 پایان یافته و در آذرماه همان سال رسماً بازگشایی شد.

در حال حاضر کتابخانه و مرکز اسناد علمی دانشگاه شامل کتابخانه مرکزی و 14 كتابخانة دانشکده‌ای(اقماري)در تهران و واحدهای پردیس بندرعباس، ماهشهر و گرمسار مي‌باشد.

اين مركز به عنوان يك كتابخانة ديجيتال در زمینه تأمين نيازهاي اطّلاعاتي مراجعين اعم از كتب(لاتین و فارسی)، پایان نامه‌های چاپی و منابع الکترونیکی(کتب ، نشریات، مقاله، پایان نامه و استانداردها و..) فعالیت می نماید و با در اختیار داشتن: بیش از 190000نسخه کتاب فارس و لاتین، دسترسی و اشتراک 32 پایگاه اطلاعاتی آنلاین، استانداردهای مهم در حوزه فنی و مهندسی، حدود35000 نسخه کتاب الکترونیکی لاتین و بیش از 36000 پایان نامه دانشگاهی(ماحصل دستاوردهای علمی دانشگاه)، يكي از غني‌ترين مجموعه كتابخانه‌هاي دانشگاهي کشور در حوزة علوم پايه و فني مهندسي را تشکیل داده و به ارائه خدمات به اعضاء و مراجعین می پردازد.

امروز

پيوندهاي مرتبط